Menu

Jak se zbavit nečistot na fasádě?

Fasáda je vizitkou každého stavebníka nebo majitele nemovitosti, vyjadřuje jeho vztah ke světu a životu, podává zprávu o jeho vkusu, postavení i estetickém cítění. Oblíbené rčení „šaty dělají člověka“ platí v našem případě dvojnásob, neboť „fasáda dělá dům“. Snem každého majitele domu bývá co nejhezčí fasáda, a to pokud možno co nejdéle.


Čistá fasáda není jen estetickou záležitostí, ale má také vliv na zdraví obyvatelů domu. Fasáda znečištěná řasami či plísní produkuje do ovzduší spory, které se šíří vzduchem, např. otevřeným oknem. Aniž bychom to však viděli, můžou nám tyto spory působit na kvalitu našeho zdraví. Ty se nemusí projevit hned, ale třeba za pár let. Znečištěné ovzduší, nepříznivé klimatické podmínky, nedostatek slunečního svitu, blízkost zeleně, nadměrná vlhkost, to vše přispívá k rozmnožování těchto negativních jevů. Aniž bychom si to uvědomili, poskytujeme řasám a plísním příležitost k šíření.

Zdravotní rizika porostlých domů:

  • alergické reakce;
  • oslabení imunitního systému, a tím častější nemocnění;
  • usídlování spor z plísní v plicích se může projevit za pár let tzv. stíny na plicích, ale i rakovinou.

 

Životnost a údržba fasády

Vzduch ve městech a přilehlých lokalitách obsahuje spoustu nečistot, prachu a výfukových plynů z aut. Proto po několika letech může nová fasáda vypadat, jakoby ani neprošla revitalizací. Řešení nabízí důkladné čištění fasád, které obnoví jejich původní vzhled a krásu. Majitelé domů by proto neměli na údržbu fasády zapomínat. Zvláště v prašném prostředí nebo v blízkosti frekventované komunikace je nutné povrch fasády umýt či alespoň opláchnout. Ideálně by se čištění fasády mělo provést po cca 4 až 6 letech. Kromě odstranění nečistot byste měli myslet také na odstranění biologických škůdců (např. plísně, řasy, lišejníky) a po vyčištění fasády aplikovat fungicidní prostředky, které zabrání po dobu přibližně 5 let nové tvorbě plísní, řas a lišejníků (dle kvality a stavu fadády). Barva, která je součásti fasádního systému má životnost cca 12 až 14 let, během této doby barva plní svojí funkci a chrání tak fasádu a odpuzuje vodu. Po uplynutí této doby barva zvětrá, zpráškovatí a už nechrání fasádní líc, voda nasává do systému, fasáda vlhne, vytvářejí se praskliny, puchýře a vrchní část systému (omítka) se pomalu drolí. Proto je nutné fasádu umýt a natřít fasádní barvou s přídavkem fungicidních prostředků. Ochránit tak fasádní systém před jeho destrukcí. Ptáte se jak opět dosáhnout čisté fasády?

Čištění bez nutnosti lešení

Čištění a nátěry fasád je v dnešní době možné provádět pouze za pomoci pracovních plošin a horolezecké techniky. Výhodou tohoto pracovního postupu je zejména krátká časová doba provádění prací a úspora nákladů. Neboť není potřeba složitě stavět a zase bourat lešení, což navíc šetří náklady za pronájem lešení a manipulování s ním.

Jak to celé probíhá?

Stále nemáte konkrétní představu o tom, jak takové čištění fasády probíhá? Přinášíme Vám proto reportáž přímo z místa provádění čištění fasády v Přerově.

Po příjezdu na místo proběhne označení pracovního prostoru výstražnou páskou a rozmístění výstražných kuželů. Dále následuje zajištění přístupu pracovníků zajišťovací firmy k vodě pro napojení vysokotlakových myček a elektrickému proudu pro napájení pracovních plošin.

Fasáda se začíná omývat od spodní části domu. V první fázi se fasáda namočí pouze vodou a až po té jsou aplikovány čisticí prostředky (fungicidů a tenzidů), které se nechají působit cca 15 až 20 minut. Po této době jsou plísně na fasádě zahubeny. Dalším krokem je mytí fasády nízkým tlakem vody, který nesmí být vyšší než 70 barů, aby nepoškodil barevnost fasády. Po dokončení mytí celkové plochy od spodní části až nahoru, se celková plocha fasády oplachuje čistou vodou, a tím se opláchnou také okna a zneutralizuje se celkový proces mytí fasády. Na kompletně umytou fasádu se následně prostřednictvím vysokotlakého postřikovače aplikují protiplísňové prostředky. Po dokončení veškerých prací je zeleňpřed domem dána do původního stavu a zasypaná trávním semenem.

 

V následujícím videu je zachycen průběh čištění fasády, která byla zasažena řasami a plísněmi.

 

 

Autor:

Pavla Šuráňová

Pro náš dům o. s.

 

O společnosti:

Společnost Daniel Menšík - HousePro.cz zajišťuje čištění a nátěr fasád vč. kompletního servisu. Čištění a nátěry fasád provádí za pomoci vlastních pracovních plošin a horolezecké techniky po celé České republice bez příplatku na dopravu. Dále také odstraňuje organické nečistoty (řasy, plísně, mechy, houby) a atmosférické nečistoty (prachové částice, smog, saze), nátěry fasád provádí pomocí AirLess technologie. Společnost poskytuje na své práce záruku až 5 let, v závislosti na stáří fasády.

Kontakt:

Daniel Menšík – HousePro.cz

Střední 1 702 00 Moravská Ostrava,

e-mail: housepro@email.cz

tel.: 776 102 175