Menu

Mytí a údržba fasády

Jak často umýváte svého plechového, nebo bakelitového, miláčka? Jak často mu dofukujete gumy, vysáváte interiér, kontrolujete každé škrábnutí laku? Každý týden, každých 14 dní? A jak často kontrolujete stav svého domu? Že se to nedá srovnávat, protože v autě strávíte spoustu času, musí být bezpečné, pohodlné,…? Ale dá. V domě, v bytě trávíme většinu svého času. Průměrně okolo 14 hodin denně. Zde se odehrává náš skutečný život. Měli bychom proto věnovat dostatek času, energie a peněz místu pro nás nejdůležitějšímu, není to tak?

Když se vrátím k příměru domu a auta, můžeme říci, že péči o vnější plášť a úklid vnitřních prostor mají oba objekty shodnou. O technická zařízení se nám stará servis. Okolí je pak jedině na nás. Pojďme si nyní říct, proč bychom se měli starat o vnější plášť budovy (fasádu) podobně jako o karoserii auta.

Estetická stránka

Krásně umyté, naleštěné auto vždy vynikne (bez ohledu na značku a typ) vedle auta zabláceného. Stejné to je s fasádou domu. Umytá, barevná fasáda vedle zaprášeného, posprejovaného domu říká: “Jsem krásný, o mne se starají. Zde žijí odpovědní lidé se smyslem pro pořádek a pěkné věci.“

Praktická stránka

V pěkném, udržovaném domě se dobře žije. Člověk se rád vrací do pěkného. Rád se pochlubí. Že je to „králíkárna?“ Tak se přijďte podívat a budete se omlouvat!

Zdravotní stránka

Stěny domu pokryté prachem, plísněmi a mikroby, tvoří riziko onemocnění zejména dýchacích cest. Při každém otevření okna se do místnosti namísto čerstvého čistého vzduchu dostávají částice zhoršující náš zdravotní stav.

Sociální stránka

Neudržované, zaprášené, posprejované domy s nefunkčními zvonky, vylámané poštovní schránky, to vše signalizuje, že dům není pod kontrolou. Toho využívají lidé žijící na úkor druhých, aby takovýto dům použili a využili jako prostor pro svoje asociální chování. Nikdo z obyvatel asi nebude skákat radostí, že má dealera drog přímo v domě.

Hodnotová (prodejní) stránka

Chcete se přestěhovat jinam? Třeba do domku, který stavíte kousek od města na vysokou hypotéku? Pak určitě chcete prodat svůj byt za co nejvyšší cenu. Při prodeji rozhoduje první dojem. A dojem dělá fasáda domu. Rozdíl může činit desítky, ale i stovky tisíc korun.

Možná vás napadnou další důvody, proč se postarat o to, aby zrovna váš dům byl tím naleštěným krasavcem. A to je dobře. Mimochodem, zkuste si spočítat, kolik peněz vydáte za údržbu auta za 5 let a kolik bude Váš podíl na stejnou údržbu vašeho domu. Možná budete překvapeni, že dům vyjde levněji.