Menu

Zateplením to pouze začíná!

Život domu, je jako život člověka. Narodí se, a pokud má alespoň trochu štěstí, žije život, u kterého není třeba až tolik zásahů v podobě lékařského ošetření. Pochopitelně pokud jej nepostihne neočekávaná choroba či úraz.


I dům po svém postavení a kolaudaci žije období bez potřeby vážnějších zásahů. Přijde střední věk a s ním i první problémy související s jeho věkem. Začne mírně zatékat do střechy, okna již netěsní jako dříve, fasáda začíná projevovat opotřebení způsobené povětrnostními vlivy a nesmíme také zapomenout na záležitosti týkající se změny a růstu požadavků nás obyvatel z pohledu energetických ztrát. To, co nám připadalo jako výborné před třiceti a více lety, to nám nyní připadá jako absolutně nedostačující. Tato skutečnost vyžaduje první rozsáhlejší zásahy a ty pochopitelně představují finanční prostředky.

Je jasné, že po středních letech přichází věk pokročilý a stáří, které s sebou přináší další a další problémy a tím finanční prostředky, které musíme vynaložit, aby vše fungovalo podle našich představ.

Panelové domy, stavěné na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byly projektování s životností zhruba čtyřicet až šedesát let. Většina těchto domů je tak již v období svého stáří. Tedy období, kdy finanční náklady spojené s jejich údržbou rostou.

Dovolím si však otázku:

"Věnovali jsme se našim domům v období jejich mládí a středního věku dostatečně. Dostatečně na to, aby stávající stav nebyl spíše chvílemi před úplným koncem?"

Mám obavy, že tomu tak nebylo. Na druhou stranu je nutné říct, že posledních zhruba deset let představuje obrovský nárůst činností souvisejících s rekonstrukcemi a revitalizacemi našich bytových domů. Dům má oproti člověku jednu zásadní výhodu. Dá se mu prodloužit život. Všechny činnosti související s rekonstrukcemi a obnovou bytových domů, představují vlastně takové malé nové zrození. Pokud revitalizaci provedeme dobře, tak mimo to, že výrazně snížíme energetickou náročnost, zvýšíme bezpečnost a komfort bydlení, výrazně prodloužíme životnost domu. Modernizované domy tak bez problémů mohou dosáhnout věku až sto let.

Chce to však ještě jedno. Průběžnou a každoroční údržbu, která se sestává z desítek drobných, někdy větších úkonů. Výsledkem je však dům v trvale dobré kondici za minimálních neočekávaných výdajů velkého rozsahu (pochopitelně škody způsobené živly nelze předpovídat, ale proti těm jsme jistě dobře a aktuálně pojištěni), který představuje bezpečné útočiště každému, kdo v něm bydlí.

Nezapomínejme tedy na to, že vlastnit neznamená pouze mít, ale také se starat a nést odpovědnost za to, co vlastníme. No a tak je všem, kdo se dočetl až do těchto míst jasné, že „Zateplením“ to pouze začíná …

 

Autor: PeN