Menu

Může fasáda ohrozit naše zdraví?

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď: ANO! Pojďme se však na tuto problematiku podívat trochu do hloubky. Jistě každého napadne i navazující otázka: „Jak nás může fasáda ohrozit? Odpověď bych rozdělil do dvou částí.


Mechanické

Toto ohrožení se nejvíce týká domů, které mají klasickou fasádu. Tato časem degraduje a uvolňuje se od podkladového zdiva. Vypadávají kusy omítky, které mohou ohrozit osoby, které se v prostoru pod fasádou nacházejí. U panelových domů, které nejsou zatepleny, tento problém téměř nehrozí. Je však nahrazen problémem souvisejícím s balkony, a to se zábradlími a jejich výplněmi. To je však jiná problematika, které se budeme věnovat v některém příštím čísle.
Do mechanického ohrožení můžeme zahrnout i domy, které byly zatepleny. Jedná se zejména o ty, u kterých zateplovací práce nebyly provedeny zcela kvalitně a ty, u nichž tento proces proběhl před mnoha lety. I v těchto případech hrozí odpadávání části systému. Jsou známy i příklady, kdy odpadla téměř celá stěna.

 

Hygienické, respektive zdravotní

O tom, že dochází ke zhoršování životního prostředí, slýcháme ze všech možných medií. Není cílem o této situaci polemizovat. Na čem se snad shodneme všichni, je to, že ovzduší, které nás obklopuje, obsahuje prachové částice, sinice, spory plísní a lišejníků a spoustu další organických a anorganických částí. Jsme si jisti, že tomu tak bylo, je a bude.
Co se však jistě změnilo, je obrovský nárůst zdravotních problémů souvisejících s respiračními onemocněními, alergiemi a kožními problémy. O tom, co způsobuje tento nárůst, se vedou neustálé diskuse a tezí je opravdu mnoho. Jednou z možných důvodů jsou i polétavé alergeny v ovzduší. Nejefektivnější a nejlevnější je samozřejmě odstranění příčin.

Plocha domu je velká a představuje výbornou živnou půdu pro mikroorganismy. Výsledkem je, že z našich fasád se stávají doslova pole porostlá sinicemi, řasami a ostatními. Ty ve svých životních etapách uvolňují obrovské množství mikro částic a ty ohrožují náš život. Vždyť jsou v naší bezprostřední blízkosti. S každým otevřením okna, dveří vnikají do našeho vnitřního prostoru a škodí.

Co s tím? Udržovat fasádu v čistém stavu!

Je důležité si uvědomit, že v průběhu čištění dochází ke kontrole stavu mechanického. Čištění fasády se tak může, a já jsem přesvědčen, že by mělo být standardním úkonem průběžné údržby bytového domu.

V případě, zájmu o prověření a zjištění možností souvisejících s „čistotou“ vaší fasády stačí málo. Vyplňte náš kontaktní dotazník a my zařídíme vše ostatní. Společnost HousePro k Vám vyšle svého pracovníka a ten bezplatně provede vstupní kontrolu a přípravný návrh opatření včetně cenové kalkulace.

Kontaktní dotazník

Přeji všem, ať bydlíme v čistém prostředí nejen v domě, ale i na domě.

Ing. Petr Němec
Předseda Pro náš dům z.s.